COVID w Domu

A collaborative guide to COVID-19 care

Lista zakupów

Pewnie masz zapas podstawowych rzeczy (na około 2-4 tygodni), takich jak artykuły spożywcze i inne artykuły gospodarstwa domowego. Dodatkowo kilka niezbędnych i przydatnych rzeczy, które musisz mieć, jeśli masz zamiar zająć się kimś z COVID-19. Nie są to drogie rzeczy, nie wymagaja też specjalnych szkoleń w obsłudze.

Zamieszczone przykłady (zazwyczaj w niemieckiej wersji Amazon) nie są rekomendacją zakupu. Autorzy strony nie zarabiają, jeśli klikniesz ten dokładny link (lub jakikolwiek inny). Użyj dowolnego internetowego lub detalicznego dostawcy, aby uzyskać podobny produkt.

Rzeczy niezbędne

Paracetamol (znany również jako acetaminofen, Tylenol lub Panadol)

Środek tłumiący gorączkę i lek przeciwbólowy, produkt do wyboru. Upewnij się, że postępujesz zgodnie z instrukcjami zawartymi w opakowaniu i nie przekraczasz maksymalnej zalecanej dziennej dawki.

Warto mieć

Ważna uwaga

Uwaga na pierwsze dwa elementy z powyższej listy: niektórzy lekarze, z którymi rozmawialiśmy, uważają, że niewykwalifikowane osoby mogą wyrządzić więcej szkody gdy zaczną mierzyć SpO2 lub ciśnienie krwi. Pokazujemy tutaj urządzenia, ponieważ są one w powszechnym użyciu i uważamy, że w niektórych momentach system opieki zdrowotnej nie będzie w stanie poradzić sobie z liczbą chorujących osób. A my wykonując pomiary mamy możliwość zobaczenia / pokazania trendów stanu osoby chorej.

Jeśli zdecydujesz, że chcesz samodzielnie wykonywać pomiary ciśnienia krwi i SpO2, to przynajmniej zapoznaj się z instrukcją korzystania z urządzenia. Ćwiczcie! Aby wiedzieć jak wyglądają normalne wartości pomiarów na potrzeby własne i twoich bliskich, zanim ktoś zachoruje. Przeczytaj wskazówki dotyczące tego, kiedy i kiedy nie szukać pomocy w oparciu o wyniki pomiarów.

Sprzęt ochrony osobistej

Zakupy środków ochrony osobistej z kilku powodów są trochę bardziej skomplikowane.

Po pierwsze to może byc dla Ciebie nowa sytuacja. Być może nie wiesz, jakie rodzaje ochrony są potrzebne w jakich sytuacjach. Światowa Organizacja Zdrowia publikuje instrukcje dotyczące [kiedy nosić maskę i jak jej używać] (https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public/when-and-how-to-use-masks). Powinieneś nosić maskę tylko wtedy, gdy jesteś chory lub podejrzewasz chorobę COVID-19 (gorączka, kaszel, zadyszka), a także gdy jesteś w tym samym pokoju z kimś, kto jest chory lub podejrzewasz chorobę COVID-19. Trzymaj ręce z dala od maski podczas jej noszenia i stosuj dobre praktyki w zakresie mycia rąk. Upewnij się, że przeczytałeś porady i obejrzałeś filmy instruktażowe na temat tego, kiedy i jak bezpiecznie założyć, używać i utylizować swój sprzęt ochrony osobistej. To pozwoli upewnić się, że naprawdę działa on na rzecz ochrony Twojej i innych osób. (Jest to szczególnie ważne, gdy używa się respiratora, a nie maski: Zaskakująco trudno jest się upewnić, że respirator jest odpowiednio dopasowany).

Niektórzy są w panice zakupów i kupują nadmiar produktów. Dodatkowo część firm podniosły ceny co może powodować że wyposażenie, takie jak maski jest niedostępne w niektórych miejscach dla lekarzy i pielęgniarek, którzy naprawdę ich potrzebują. Jeśli to poczatkowy etap pandemii, agendy rządowe mogą dostarczać maski osobom, którzy mieszkają z i/lub opiekują się osobami z COVID-19. W tej sekcji opisano rzeczy, które możesz spróbować uzyskać, jeśli opiekujesz się innymi osobami.

Przede wszystkim mówimy: Słuchaj oficjalnych porad, czegoo nie kupować, aby nie doprowadzić do sytuacji gdy produkty pierwszej potrzeby będą niedostępne dla lekarzy i pielęgniarek. W odniesieniu np. do masek polityka vs ogólna praktyka będą się przez pewien czas różnić. Wyjście na zewnątrz z maską lub noszenie jej w życiu codziennym, jeśli jesteś zdrowy, nie jest poparte naukowymi dowodami jako niezbędne i uzasadnione. Jeśli masz dostęp do maski noszenie jej ma sens jeśli czujesz się chory lub kaszlesz, koniecznie stosuj ją jak wychodzisz na zewnątrz. Ma to również sens, jeśli opiekujesz się kimś, kto jest chory. W niektórych krajach jest to nawet obowiązkowe w protokołach COVID dotyczących kwarantanny w domach opieki. Sprawdź, w jakich okolicznościach władze dostarczą ci maski. Wróć do głownej strony poradnika aby przeczytać o sposobach powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa.