COVID w Domu

A collaborative guide to COVID-19 care

Następujące zalecenia zostały zaczerpnięte z Austriackiego Federalnego Ministerstwa Obrony Warto skorzystć z tych porad, wydają się one wartościowe w obecnych okolicznościach.

Porady psychologiczne związane z COVID-19

Izolacja może zebrać swoje żniwo. Podejrzenie infekcji, strach przed nią lub sama choroba mogą również obciążać psychikę. W celu zmniejszenia tych obciążeń, zalecamy:

Bezpieczne źródła informacji Regularne informacje z wiarygodnych źródeł (np. nadawca krajowy, strony internetowe organów ds. zdrowia publicznego) pomagają zapobiegać podejmowaniu samodzielnych nieracjonalnych działań. W ten sposób można zapewnić bezpieczeństwo w sytuacji, w której obawy i zmartwienia są całkowicie normalne i zrozumiałe.

Zaakceptuj emocje Szybko zmieniające się emocje są normalne w sytuacjach kryzysowych: Od bezradności i strachu do gniewu, irytacji lub uczucia bezsensowności i pustki, wiele emocji może przychodzić i odchodzić szybko. W niestabilnym stanie emocjonalnym należy poczekać na podjęcie ważnych decyzji.

Ustawiamy cele To daje ci poczucie kontroli. Cele powinny być realistyczne i adekwatne do okoliczności. Mogą zawierać: Pisanie pamiętnika, uczenie się nowych umiejętności, sprzątanie lub wykonywanie pracy, która w przeciwnym razie zawsze pozostawałaby niedokończona.

Porozmawiajmy o tym Dzielenie się troskami z przyjaciółmi, rodziną, kolegami pomaga w czasach kryzysu.

Bądźcie w kontakcie Ważne jest, aby utrzymywać regularne kontakty towarzyskie przez telefon, czat i rozmowy wideo. Jednak temat koronaawirusa nie powinien decydować o całej rozmowie. Ważne jest, aby zwracać uwagę na drugą osobę, aby rozpoznać, kiedy temat staje się zbyt stresujący.

Odwrócenie uwagi Zawsze świadomie odwracaj uwagę od dominującego tematu koronaawirusa. Rozmawiaj również na inne tematy, takie jak czytanie czy hobby.

Pozwólcie sobie na humor “Humor jest dozwolony!” Jest to silne lekarstwo na beznadzieję. Uśmiechy i śmiech często przynoszą ulgę.

Pozostań aktywny: Rób rzeczy, na które nigdy nie masz czasu i świadomie angażuj się w pozytywne działania, takie jak robienie prace ręczne, gotowanie czegoś dobrego i oglądanie dobrego filmu itp.

Aktywność fizyczna Ważne jest również, aby nie zapominać o równowadze fizycznej. Aktywność fizyczna pomaga zredukować stres i zmęczenie.

Utrzymuj codzienny rytm Nawet w tej wyjątkowej sytuacji postaraj się pozostać w swojej rutynie. Wstańcie w określonych godzinach, najpierw wykonajcie swoje zadania, a potem zyskajcie wolny czas. Powinieneś też jeść i iść spać o normalnych porach. Jest to szczególnie ważne dla dzieci.

Bądź aktywny Znajdź rzeczy, które cię zachęcą. Np. wymyślić zdania, które uspokoją ciebie i twoją rodzinę i zapewnią ci bezpieczeństwo, np: “Razem poradzimy sobie z tą sytuacją!” Nie trać z oczu własnych sił. W czasach kryzysu, uwaga jest automatycznie kierowana na lęki i to, co nie działa. Aby osiągnąć równowagę psychologiczną, należy świadomie skupić się na tym, co dobre, co udane i co mocne.

Uśmierz obawy dzieci