COVID w Domu

A collaborative guide to COVID-19 care

Poziom 4 – Opieka profesjonalna

W miarę pogarszania się objawów i pogarszania się stanu pacjenta, częstotliwość pomiarów powinna wzrastać. W tym momencie twój dziennik powinien zawierać temperaturę, oddychanie i rytm serca co kilka godzin.

Powinieneś zinterpretować którąkolwiek z poniższych sytuacji jako nagły przypadek medyczny:

Utrata świadomości

Są różne poziomy. Gdy pacjent traci przytomność, zanotuj, czy pacjent odpowiada, gdy wołasz jego imię (Głos), gdy mocno ściskasz jego ramię (Ból), czy w ogóle nie odpowiada (Brak reakcji).

Jeśli utrata przytomności jest krótkotrwała, można (jeśli pacjent szybko wraca do zdrowia i jest w pełni przytomny!) zachęcić go do jedzenia i picia oraz świeżej wentylacji pomieszczenia. Ale utrata przytomności jest poważna, zwróć się o pomoc.

Problemy poznawcze / zamieszanie

Prawdopodobnie znasz pacjenta, więc powinieneś być w stanie stwierdzić bez żadnych wymyślnych testów, czy i kiedy ma problemy poznawcze. Poszukaj pomocy medycznej.

Zbyt wysoki lub zbyt niski poziom oddychania

Liczenie oddechu na minutę, trzymając rękę wystarczająco blisko, aby poczuć oddech pacjenta, obserwując jego klatkę piersiową i/lub brzuch, trzymając w ręku zegarek lub stoper telefoniczny. Szybkość oddychania (RR) powinna wynosić od 12 do 20 oddechów na minutę.

Natychmiastowa opieka domowa w przypadku problemów z oddychaniem może obejmować wentylowanie pokoju pacjenta i podparcie go tak, aby mógł on znajdować się w pozycji wyprostowanej, ale wygodnej do odpoczynku. Dobrym pomysłem jest również podniesienie głowy łóżka do spania, jeżeli jest to możliwe, a niektóre pozycje do spania mogą również ułatwić oddychanie (patrz Poziom 3, Praca pielęgnacyjna).

Jeśli u ciebie lub pacjenta występuje zadyszka / utrudniony oddech, zwróć się o poradę do lekarza.

Niskie nasycenie tlenem

Jeśli posiadasz oksymetr (patrz strona zakupów), każde nasycenie tlenem niższe niż 95% może wskazywać na problem z oddychaniem. Jeśli w którymkolwiek momencie wargi lub opuszki palców pacjenta staną się niebieskie (lub nawet lekko niebieskie) (zwane sinicami), należy wezwać karetkę pogotowia! Wartości mniejsze niż 96%, zaczerpnij świeżego powietrza do pokoju i ogrzej pacjenta.

(Wezwij też lekarza, jeśli palce, palce u rąk i nóg lub wargi staną się mniej niebieskie niż pokazane na obrazku …)

Jeśli skóra pacjenta nabierze fioletowych kolorów (zwanych również liveo reticularis) jak na zdjęciu (a to nie jest normalny objaw dla pacjenta), jest to również powód do wezwania pomocy.

Bardzo niskie ciśnienie krwi

Ciśnienie krwi niższe niż dolna część zakresu normalnego (90 mmHg skurczowe, 60 mmHg rozkurczowe) jest powodem do obaw. Należy pamiętać, że ciśnienie krwi ma dwie wartości: skurczowe i rozkurczowe. Jeśli masz tanie urządzenie automatyczne, powinno ono podawać oba te numery. Jeśli masz urządzenie, zanotuj ciśnienie skurczowe na formularzu pamiętnika.

Jeśli nie masz urządzenia do pomiaru ciśnienia krwi lub masz problemy z odczytem, zamiast tego przetestuj czas napełniania naczyń włosowatych pacjenta. Sprawdź to, umieszczając palce płasko na twardej powierzchni. Użyj palca, aby nacisnąć na jeden z jego palców lub paznokci. Paznokieć powinien stracić swój naturalny kolor. Sprawdź, ile czasu zajmie paznokciowi ponowne obrócenie normalnego koloru. To powinno zająć 1-2 sekundy. Dłuższy czas może wskazywać na niskie ciśnienie krwi. To może być również objaw odwodnienia.

Odwodnienie jest częstą przyczyną niskiego ciśnienia krwi, dlatego też natychmiastowa opieka domowa może obejmować zachęcanie pacjenta do jedzenia i picia, zwłaszcza żywności lub napojów zawierających niezbędne elektrolity, takie jak potas i sód. Zawroty głowy są częstym objawem niskiego ciśnienia krwi, więc zawroty głowy będą chciały być ostrożne podczas zmiany pozycji (leżenie do pozycji siedzącej, siedzenie do pozycji stojącej); może wystąpić omdlenie. Ale naprawdę, po raz kolejny, jeśli sprawy nie wyglądają dobrze - jeśli ciśnienie krwi jest bardzo niskie, lub jeśli pacjent ma normalne wysokie ciśnienie krwi i wygląda ono znacznie poniżej normy - ponownie, postaraj się uzyskać pomoc.

Zbyt wysokie lub zbyt niskie tętno

Tętno jest łatwiejsze do zmierzenia niż ciśnienie krwi, a zwykle wysokie tętno (powyżej 100-110 uderzeń na minutę dla dorosłego) idzie w parze z niskim ciśnieniem krwi. Mniejsze osoby i dzieci często mają zazwyczaj wyższe tętno. Samo wysokie tętno może nie być powodem do niepokoju, ponieważ może wskazywać na lęk lub odwodnienie. Techniki relaksacyjne i picie / jedzenie czegoś może być odpowiednim antidotum. Ale po raz kolejny, wartości wykraczające poza normalny zakres, powinny skłonić cię do natychmiastowego zwrócenia się o pomoc medyczną. Jest to szczególnie uzasadnione, gdy widzisz szybki oddech wraz z niskim ciśnieniem krwi lub wysoką częstością akcji serca i / lub zamieszanie pacjenta.

Bardzo wysoka gorączka, która przychodzi (wraca) nagle

Jeśli będziesz regularnie sprawdzać temperaturę, będziesz chciał mieć świadomość, że trend może się nagle odwrócić, nawet jeśli wcześniej wydawało się, że pacjent ma się lepiej. Ważne są regularne pomiary. Gorączka, która jest bardzo wysoka (> 39° Celsjusza) jest wskazówką do szukania pomocy medycznej. Tak samo jak gorączka, która odchodzi, a potem nagle wraca.

Wezwanie pomocy

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z powyższych objawów, sytuacja jest poważna! Jeśli jest to w ogóle możliwe, to jest to punkt, w którym nie należy już podejmować żadnych decyzji w oparciu o przewodnik z Internetu. Nie czekaj, aż stan się pogorszy. Zadzwoń do lekarza, albo zadzwoń na numer alarmowy i zawieź pacjenta do szpitala. Zachowajcie spokój i zgłoście sytuację zgodną ze stanem faktycznym. Twoja praca jest skończona: Trzymałeś pacjenta z dala od systemu medycznego, kiedy był na początkowym etapie cchoroby. Teraz nadszedł czas, by zajęli się tym profesjonaliści. Zebrane dane powinny pomóc w przekonaniu operatora, pracowników karetki pogotowia i lekarzy, że nie panikujesz bez powodu i najprawdopodobniej pomożesz pacjentowi szybciej uzyskać potrzebną mu opiekę.