COVID w Domu

A collaborative guide to COVID-19 care

Medycyna uzupełniająca

Jest to lista kilku uzupełniających się specyfików (głównie przeciwutleniaczy i ziół) znanych z poprawy odporności, zapobiegania i łagodzenia skutków infekcji wirusowych i/lub górnych dróg oddechowych, i tym podobnych. Nie jest to bynajmniej kompletna lista, ale zawiera tylko specyfiki, na które mamy naukowe dowody. (Należy pamiętać, że wszystkie linki wskazują na PubMed, US National Institutes of Health’s National Library of Medicine (NIH/NLM) bezpłatne pełnotekstowe archiwum czasopism biomedycznych i life sciences). Należy pamiętać, że nie mamy jeszcze kompletnych danych na temat tego, co działa (lub nie) dla COVID-19. Możemy więc tylko zgadywać, co może mieć zastosowanie w tej kryzysowej sytuacji.

Wszystkie wymienione specyfiki mają dobry profil bezpieczeństwa (tzn. skutki uboczne są rzadkie i nie są poważne). Ale proszę zapoznać się i postępować zgodnie z instrukcjami zawartymi w ulotkach specyfików które otrzymasz. Kieruj się zdrowym rozsądkiem i traktuj priorytetowo podejścia do zdrowego stylu życia, takie jak jedzenie pożywnych pokarmów, picie dużej ilości wody i odpoczynek.

Przede wszystkim, nie traktuj tej listy jako porady medycznej (nie jesteśmy lekarzami) i nie używaj jej jako substytutu regularnego leczenia. Specyfiki nazywa się “komplementarnymi”, ponieważ może uzupełniać przyjmowane lekarstwa.